Z prvorepublikového bytu vytvořit osobitý interiér pro velké milovníky všeho industriálního
Komplikace:
Skryté poklady ve stěnách v podobě tří komínů vedle sebe. Svírající se úhel zdí v obývacím pokoji. Každé okno jiné, jak na výšku, tak na šířku. Například v bývalém pokoji pro službu, ze kterého je nově koupelna, je okno o půl metru na výšku menší, než všechna okna v bytě. To byl určující faktor, že tyto okna nemohou být v jedné místnosti vedle sebe takže na velké přesuny příček to nevypadalo.
Řešení:
Nejdříve bylo třeba vytvořit nový půdorys bytu, vypořádat se s nedostatky bytu a uspořádat místnosti nově tak, aby vyhovovaly novým obyvatelům. V bytě tak nově můžeme nalézt samostatnou šatnu s technickou místností, prostornou koupelnu s přírodním světlem a především dostatek úložných prostor. Z původního bytu se podařily zachovat jen parketové podlahy. Vytvořením dvou průchodů z předsíně do kuchyně a z kuchyně do obýváku, vznikl jeden spojený, dobře využitelný prostor. Tato páteř bytu je dělena skleněnými posuvnými dveřmi s nadsvětlíkem. Prosklená tabulková stěna tak přirozeně propouští dostatek světa až do předsíně. Nepravidelnost zdí původního bytu předurčila, že v novém dispozičním uspořádání nebude vše stroze pravoúhlé. Nejužší část je předsíň a nejširší pak obývák. Nově se tak každá místnost, od předsíně přes kuchyň až do obýváku před příchozím rozšiřuje/otevírá. To je velice příjemný pozitivní prvek.
Nosnou myšlenkou bylo nejít při navrhovaní předvídatelnou cestou, tedy prvorepublikový dům=prvorepublikový interiér. Ovšem nechtěl jsem ani vytvořit repliku továrny, prostě být omezen nějakou škatulkou. Proto v interiéru najdete prvky jak tradičního, tak moderního. Snažil jsem se vytvořit vkusný interiér s křehkou rovnováhu mezi vším co je v interiéru použito. Interiér je střídmě, ale originálně vybaven.
Důraz byl kladen na dostatek umělého osvětlení, takže o zajímavá světla není nouze. Industriální ráz prostoru udávají zařizovací předměty jako jsou baterie, retro vypínače, anebo cihlové zdi.
Detaily co stojí za povšimnutí jsou, robustní pákové baterie a na zakázku vyrobený sprchový kout s tabulkovým sklem, plechová dvířka kuchyně.
Z pokoje pro služku industriální koupelna
– Strop je z části snížen, abychom dosáhli útulnější atmosféry. Zároveň jsem ve sníženém stropě vytvořil „falešný“ světlík. Ten je podsvícen speciálním světlem imitující denní světlo.
– Podlaha je shodná jak v kuchyni, tak na chodbě. Tímto se opticky zvětšuje prostor v bytě.
https://www.youtube.com/watch?v=ewnBu97zuck&t=18s