Polyfunkční dům Tři kameny přirozeně doplňuje nároží ve stávající zástavbě činžovních domů.
Dům respektuje uliční čáru, jak ulice Ostravská, tak Sladkovského. Je rozdělen do dvou hmot, které reagují na výškovou hladinu okolní zástavby. Pravá budova se od druhého podlaží ještě dělí na další dvě hmoty, proto název „Tři kameny“.
Nároží působí kompaktně navzdory „soutěsce“ mezi budovami. Toto přerušení umožňuje proudění vzduchu do vnitrobloku a prodlouží na komunitní zahradě sluneční svit. Soutěska zprostředkuje výhled, jak ven, tak do vnitrobloku. Jako hmotová inspirace byla zvolena především dominantní sousední továrna ISH PUMPS, ale i nárožní činžovní domy.
Organické tvary domu jsou tak v dané lokalitě kontextuální a uvěřitelné. Okolí nekopírují, ale vycházejí z něj. Dům svým vnitřním i vnějším členěním dodržuje osmimetrový šířkový rytmus fasád činžovních domů na Ostravské ulici.
V pravé budově jsou byty s cca 65 m2 a rezidenční byty s cca 100 m2 s vlastní střešní zahradou, nabízející velkorysé výhledy na okolní město. Rozvržení všech bytů vychází ze jihovýchodní orientace domu a nabízí tak dostatek přirozeného světla v bytech. Parter je plně osazen pěti obchodními jednotkami.
Levá budova je ryze komerční s výjimkou rezidence na střeše. V parteru je bistro-café s vyvýšenou podlahou a panoramatickým výhledem do ulice. Zbývající patra jsou koncipována jako lékařský dům. Levou a pravou budovu propojuje společné podzemní parkování, kde jsou i sklepní kóje a technické zázemí. Vjezd je z ulice Sladkovského, takže nebude omezovat frekventovanější provoz na ulici Ostravská.
Obě budovy také spojuje komunitní zahrada ve dvoře, na kterou mají přístup všichni obyvatelé domu. Oba objekty, ač s odlišným využitím, působí jako jeden celek využívající příbuzné architektonické principy. Tím dochází k potlačení odlišností a scelení. Objekt je navržen jako železobetonový skelet s skleněnou, nebo betonovou fasádou. Převážná část konstrukcí je ponechána jako pohledová, stejně jako betonová fasáda. Na betonu budou patrné otisky katrovaného dřevěného bednění. Vytápění obou objektů bude řešeno parovodem. Závlaha střešních teras a komunitní zahrady z retenčních nádob na dešťovou vodu. Pro snížení energetické náročnosti levé prosklené komerční budovy, jsou použity skla s fotovoltaikou v samotném okenním skle.
Dům má za cíl být živoucími plícemi Hodolan díky komunitní zahradě, díky střešním zahradám a maximálnímu zazelenění blízkého okolí domu.
Kompletní studii můžete shlédnout zde↓